درای ساکت دندان چیست؟

درای ساکت دندان Dry socket یا حفره ی خشک ، یکی از عوارض رایج بعد از کشیدن دندان می باشد که اغلب بعد از کشیدن دندان های عقل فک پایین رایج می باشد.

درای ساکت چگونه ایجاد می شود؟

بعد از کشیده شدن دندان، در محل خالی آن (حفره دندانی یا Dental socket) در ادامه ی خونریزی اولیه، باید به طور طبیعی یک لخته ایجاد شود. این تشکیل لخته علاوه بر کمک به انعقاد و بند آمدن خونریزی، نقطه ی شروعی برای التیام زخم و ترمیم محل کشیده شدن دندان است. هر عاملی که باعث شود این لخته در ساکت دندانی ایجاد نشود و یا لخته ی ایجاد شده در محل باقی نماند و کنده شود، منجر به ایجاد حالت درای ساکت خواهد شد.

علت ایجاد درای ساکت چیست؟

معمولا بعد از خارج کردن دندان ، یک گاز مرطوب در محل قرار داده شده و از بیمار خواسته می شود تا مدت معینی (معمولا یک ساعت) آن را با روی هم قرار دادن دندان هایش در محل بفشارد و از حرکت دادن آن یا صحبت کردن بپرهیزد.

اگر این موارد به درستی رعایت نشود لخته در محل تشکیل نخواهد شد و یا با حرکت دادن گاز، لخته نیز کنده می شود و مجددا خونریزی آغاز می شود. بدون تشکیل لخته در ساکت دندانی، روند طبیعی ترمیم زخم شروع نخواهد شد و منجر به باز ماندن زخم و ناراحتی برای بیمار می شود.

حتما بخوانید : آشنایی با جرم گیری دندان ها  به همراه فیلم

علایم حفره خشک دندان چیست؟

در درای ساکت به دلیل عدم التیام زخم، درد بسیار زیادی وجود دارد که با مسکن های رایج از بین نمی رود. این درد معمولا از روز سوم یا چهارم بعد از کشیدن دندان بیشتر می شود. همچنین به دلیل باز ماندن زخم و تجمع مواد غذایی، بوی بد نیز از علائم این حالت می باشد. در درای ساکت هیچ عفونتی رخ نداده است و چون علت عدم  ترمیم ساکت دندانی است و نه عفونت و باکتری، بنابراین لزومی به استفاده از آنتی بیوتیک خودسرانه نیست.

درمان درای ساکت چیست؟

در این حالت شما باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اقداماتی مثل شست و شوی کامل ساکت دندانی و قرار دادن یک پانسمان دارویی مخصوص درون حفره توسط دندانپزشک برای تسکین درد بسیار کمک کننده است. علاوه بر آن در درمان خانگی حفره خشک دندانی ،  استفاده از دهانشویه ها و نیز رعایت کامل بهداشت دهانی برای عدم تجمع مواد غذایی درون حفره، تا زمان ترمیم کامل آن نیز شدیدا ضروری می باشد.

ست پانسمان درای ساکت برای دستیاران دندانپزشک

در مقاله فوق برای آشنایی عمومی با dry socket مطالبی ارایه شد . همانطور که در مقاله ست ترمیم آمالگام بطور کامل اشاره شد ، یکی از وظایف مهم یک دستیار دندانپزشک آماده سازی ست های درمان دندانپزشکی می باشد. لذا در اینجا نیز به یکی دیگر از این ست های دندانپزشکی با عنوان ست پانسمان درای ساکت دندانی می پردازیم.

در تصور زیر تصویر ابزارهای دندانپزشکی مورد استفاده در این ست رو برای شما آوردیم. هر یک از ابزارهای دندانپزشکی در تصویر زیر دارای یک شماره می باشد که عنوان آن در پایی ذکر شده است.

ست لوازم درای ساکت دندانی ست لوازم جراحی درای ساکت دندانپزشکی لوازم مورد نیاز برای درمان های دندانپزشکی ست دندانپزشکی ویژه دستیار دندانپزشک
  1. رل پنبه
  2. گاز استریل 2×2
  3. سواپ بی حسی سطحی
  4. ائوژنول
  5. آینه دندانپزشکی
  6. سوند دندانپزشکی
  7. پنس
  8. قیچی

معرفی سایر ست های دندانپزشکی

برای دریافت ست وسایل سایر درمانهای دندانپزشکی مانند ست معاینه ، ست جرم گیری و برساژ ، ست ترمیم کامپوزیتی ، ست اکسترکشن یا خارج سازی دندان ، ست ترمیم آمالگام ، ست قالب گیری و … کافیست کتابچه PDF ست های دندانپزشکی دنتال مد را تهیه کنید . برای تهیه این کتابچه میتوانید بر روی لینک و یا تصویر زیر کلیک نمایید.