اهمیت شناخت ست های دندانپزشکی

یکی از مهم ترین نقش ها و وظایف یک دستیار دندانپزشک آماده سازی ست درمان دندانپزشکی مورد نظر مانند ست وسایل ترمیم امالگام قبل از شروع درمان می باشد. به این معنی که دستیار باید پیش از آغاز کار دندانپزشک، تمامی وسایل و اقلام مورد استفاده در آن درمان را در قالب یک مجموعه به نام “ست” در یک سینی دندانپزشکی جمع آوری و آماده ی استفاده نماید. ست یک درمان مانند ست ترمیم آمالگام شامل تمام ابزارها، وسایل و موادی است که در طی آن درمان، مورد نیاز خواهند بود.

لازم به ذکر است که برخی مواد در دندانپزشکی به دلیل تغییر حالت، باید درست بلافاصله قبل از زمان استفاده از ظرف خارج شده و یا مخلوط شوند که در این موارد دستیار باید در زمان درخواست دندانپزشک ظرف ماده را باز و یا ماده مورد نظر را مخلوط و آماده کرده و به او تحویل دهد.

ترمیم آمالگام - هزینه ترمیم آمالگام دندان,ترمیم امالگام دندانپزشکی چیست,ست وسایل ترمیم آمالگام دندان

معرفی ترمیم آمالگام دندانپزشکی

یکی از موادی که برای پر کردن و ترمیم دندان ها استفاده می شود، آمالگام دندانی می باشد. این ماده یک آلیاژ فلزی با خواص نسبتا مطلوب از نظر دندانپزشکی می باشد که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفته اما اخیرا به دلیل وجود جیوه در آن و خطرات ناشی از آن، استفاده از آن کمتر شده و جای خود را به مواد دیگری مثل کامپوزیت ها داده است. اما با این حال این ماده همچنان برای ترمیم دندان های خلفی جز مواد با دوام محسوب و استفاده می گرد.
در ترمیم های آمالگامی برای قراردهی و فشردن ماده در حفره و نیز برای شکل دهی به آن و ایجاد فرم طبیعی دندان از ابزارهای خاصی استفاده می شود که مجموع این ابزارها و سایر اقلام لازم برای انجام این درمان، تحت عنوان ست ترمیم آمالگام شناخته می شوند.

ست وسایل ترمیم آمالگام دندانی

عکس و فیلم ست ابزارهای ترمیم آمالگام دندانپزشکی رو در زیر برای شما قرار داده ایم. هر کدام از ابزارها دارای یک شماره می باشند. زیر این تصویر نام ابزار دندانپزشکی مربوط به هر شماره رو برای شما نوشته ایم.

پیش نیاز شناخت ست های دندانپزشکی ، آشنایی با ابزار و وسایل دندانپزشکی است .اگر با ابزارهای دندانپزشکی آشنا نیستید می توانید کتابچه مربوط به ان را از وب سایت دنتال مد دریافت کنید.

فیلم ست ابزار ترمیم آمالگام

برای مشاهده فیلم سایر ست ها به همراه کتابچه  پی دی اف می توانید محصول ست های دندانپزشکی را تهیه نمایید.

لیست ابزارهای ست ترمیم آمالگام

ست ابزار ترمیم آمالگام آموزش ست آمالگام دستیار دندانپزشک
 1. گاز استریل 2×2
 2. سواپ برای بی حسی سطحی
 3. تعدادی رل پنبه
 4. سرسوزن مناسب        
 5. کارتریج (کارپول) داروی بی حسی     
 6. نخ دندان
 7. سرنگ تزریق دندانپزشکی    
 8. فرزهای مورد نیاز (بسته به نوع ترمیم و درخواست دندانپزشک)   
 9. کاغذ کاربن تکه ای
 10. کپسول های آمالگام               
 11. آینه دندانپزشکی                          
 12. سوند دندانپزشکی
 13. اکسکویتور
 14. کندانسور
 15. قلم پانسمان
 16. کارور
 17. برنیشر
 18. پنس
 19. نگه دارنده کاغذ کاربن
 20. آمالگام کریر                 
 21. وج
 22. نوار ماتریکس
 23. هولدر یا نگه دارنده نوار ماتریکس
 24. گوده ی آمالگام
 25. قلم دایکال
 26. توربین (هندپیس سرعت بالا)
 27. آنگل (هندپیس سرعت پایین)

معرفی سایر ست های دندانپزشکی

برای دریافت ست وسایل سایر درمانهای دندانپزشکی مانند ست معاینه ، ست جرم گیری و برساژ ، ست ترمیم کامپوزیتی ، ست اکسترکشن یا خارج سازی دندان ، ست درای ساکت و … کافیست کتابچه PDF ست های دندانپزشکی دنتال مد را تهیه کنید . برای تهیه این کتابچه میتوانید بر روی لینک و یا تصویر زیر کلیک نمایید.