فرز دندانپزشکی (Dental Burs) را می توان جز اصلی ترین ابزارهای دندانپزشکی دانست چون بدون آن ها تقریبا اکثر کارهای دندانپزشکی غیرممکن خواهد بود. شناخت فرزهای دندانپزشکی و انواع آن ها و همچنین آشنایی با نحوه نصب آن ها بر روی هندپیس ها برای یک دستیار دندانپزشک ضروری است. از این رو در ادامه این مقاله به معرفی این ابزارها پرداخته ایم.

فرز دندانپزشکی چیست؟

فرزهای دندانپزشکی جزء ابزارهای چرخنده (چرخشی) هستند به این معنی که با نصب شدن روی هندپیس ها و شروع کار هندپیس، با چرخش در سرعت بالا، وظیفه مورد نظر (مثل تراش، پرداخت و پالیش و…) را انجام می دهند.

عکس فرز دندانپزشکی

 انواع فرز دندانپزشکی و کاربرد

فرزهای دندانپزشکی می توانند بر روی توربین (هندپیس سرعت بالا) و یا آنگل (هندپیس سرعت پایین) نصب شوند. این فرزها در شکل های مختلف با اسامی متفاوت وجود دارند و هر یک از آن ها بسته به شکل و نوع، کاربرد خاص خود را دارند.

فرزهای مخصوص توربین و فرزهای مخصوص آنگل، در شکل و بدنه و نحوه اتصال مقداری تفاوت دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

دسته اول: فرزهای توربین دندانپزشکی

این دسته از فرزهای دندانپزشکی با نام فرزهای الماسه هم ممکن هست شناخته شوند. این فرزها در انواع شکل های مختلف و متنوع وجود دارند. دقت کنید که انتهای بدنه ی این فرزها، صاف و بدون هیچ زبانه یا فرورفتگی هست.

فرزهای الماسه فرز توربین دندانپزشکی فرز گلابی شکل

این فرزها از نظر زبری در چند دسته وجود دارند که هر دسته با یک رنگ در دور گردن فرز مشخص می شود. این گروه ها از زبری بیشتر به کمتر شامل: دورسیاه، دورسبز، دورآبی، دورقرمز و دورزرد هستند.

رنگ فرز های دندانپزشکی دورسیاه، دورسبز، دورآبی، دورقرمز و دورزرد

فرز های دور قرمز توربین دندانپزشکی

فرز های دور زرد توربین های دندانپزشکی

از فرزهای دور سبز یا دور آبی به طور رایج برای تراش معمول دندان ها استفاده می شود و فرزهای دور زرد برای پرداخت ترمیم های کامپوزیتی به کار می روند. فرزهای دورقرمز گاها در تراش های پروتزی کاربرد دارند.

دسته دوم: فرزهای آنگل دندانپزشکی

این فرزها نیز در انواع شکل های متنوع وجود دارند و اغلب برای برداشت پوسیدگی ها کاربرد دارند. انتهای بدنه ی این فرزها برخلاف فرزهای توربین، حالت زبانه دار یا به اصطلاح لچ تایپ Latch type دارد.

فرز آنگل دندانپزشکی لچ تایپ

لچ تایپ Latch type فرز آنلگی دندانپزشکی هندپیس دندانپزشکی

مقایسه انتهای بدنه فرزهای توربین و فرزهای آنگل

فرز مخصوص توربین

فرز مخصوص توربین

فرز مخصوص آنگل

فرز مخصوص آنگل

 

در ارتباط با هندپیس های دندانپزشکی قبلا مقاله و ویدئوی اموزشی کاملی در سایت دنتال مد ارائه کرده بودیم. از اینجا ببینید.در این مقاله نیز سعی کردیم به معرفی فرزهای دندانپزشکی بپردازیم که شناخت آنها برای یک دستیار دندانپزشک حرفه ای ، ضروری می باشد.

بسته آموزش دستیار دندانپزشک

درصورت علاقه مند بودن به دستیار دندانپزشک و عدم دسترسی به دوره های حضوری دستیار دندانپزشکی ، بسته آموزشی دنتال مد برای شما آماده شده است.بسته آموزشی دستیار دندانپزشکی دنتال مد شامل آشنایی کامل با حرفه ی دستیار دندانپزشک و وظایف دستیار دندانپزشک، آموزش مراحل و روند و ابزارهای مورد نیاز در درمان های رایج دندانپزشکی، آشنایی با نحوه پذیرش بیماران و اطلاعات مربوط به تشکیل پرونده برای بیماران، آموزش انواع رادیوگرافی های دندانی، کاربرد و تهیه ی آن ها، آشنایی با بیش از ۶۰ نوع ابزار و وسیله و همچنین کلیه تجهیزات موجود در مطب دندانپزشکی و نحوه کار با آن ها، آشنایی با انواع مواد مورد استفاده در دندانپزشکی و نحوه صحیح تهیه آن ها و… می باشد.

برای دریافت این آموزش ها می توانید بر روی تصویر زیر کلیک و وارد صفحه این دوره شوید.

دوره جامع آموزش دستیار دندانپزشکی Dental assistant