اگر شما هم علاقه به ورود به حرفه ی دستیاری دندانپزشکی دارید اما نمی دانید که از کجا و چه طور باید این کار را شروع کنید و دقیقا چه کارهایی را باید انجام بدهید و چه چیزهایی رو باید یاد بگیرید، با ما تا اخر این مطلب همراه باشید، چون می خواهیم دقیقا به شما بگوییم که یک نفر برای این که بتواند یک دستیار دندانپزشک شود، باید چه مراحلی را طی کند و نیاز دارد چه موضوعاتی را یاد بگیرد.

بازار کار حرفه دستیار دندانپزشکی

دستیاری دندانپزشکی یک حرفه ی جذاب با بازار کار خوب مخصوصا در این روزهاست. کافیست یک سر به چندین پیج یا کانال معتبر کاریابی در ارتباط با دندانپزشکی بزنید تا آگهی های روزانه ی نیازمندی و استخدام دستیار دندانپزشک را ببینید. اما شما برای این که در زمان مواجهه با یک فرصت شغلی مناسب با شرایط خودتان، بتوانید اقدام کرده و وارد بازار کار شوید، اول باید مهارت و دانش کافی را برای این کار از قبل داشته باشید. بنابراین اگر علاقه مند به این کار هستید، از همین الان شروع به یادگیری کنید!

یادتان باشد داشتن یک مهارت بهتر از نداشتن آن است! زمانی که مهارت و تخصص دارید علاوه بر اینکه همیشه اعتماد به نفس بالایی خواهید داشت، در هر زمان نیز نیاز به تخصص شما وجود داشت باشد می توانید از آن استفاده کنید.

چگونه دستیار دندانپزشکی را یاد بگیریم؟

برای یادگیری دستیاری دندانپزشکی چندین راه وجود دارد که شاید واضح ترین موردی که در ابتدا به ذهن هرکسی برسد، شرکت در دوره های دستیاری باشد که در بعضی شهرها برگزار می شوند. از راه های دیگر می توان به خرید و مطالعه ی کتاب های دستیاری دندانپزشکی (خودآموزی یا همان self-study) و یا یادگرفتن از صفر در مطب و کنار یک دندانپزشک و… اشاره کرد.

آموزش دستیار دندانپزشکی بارار کار دستیار دندانپزشکی مدارک لازم دستیار دندانپزشکی کتاب دستیار دندانپزشکی

امروزه با توجه به حجم کاری بالا و کمبود زمان، به ندرت دندانپزشکان حاضر به استخدام یک دستیار بدون هیچ بیس و پایه علمی و تجربی هستند. به دلیل نقش مهم و اساسی حرفه دستیار دندانپزشکی در سرعت و همچنین کیفیت درمان بیماران، دندانپزشکان به دنبال ماهرترین و فرزترین دستیارها هستند.

دوره های حضوری دستیار دندانپزشکی ! آری یا خیر؟

در رابطه با دوره های حضوری آموزش حرفه دستیاری دندانپزشکی باید گفت که علی رغم وجود این مزیت که در این دوره ها بعضی موارد به صورت عملی نشان داده می شوند، اما این دوره ها همیشه در دسترس نیستند و در تمام شهرها برگزار نمی شوند و همچنین نیازمند صرف هزینه بالایی هستند. در رابطه با مدرک یا گواهی هم باید این مورد را بدانید که خیلی از دندانپزشکان اصلا به دنبال مدرک نیستند و چیزی که از شما می خواهند آگاهی، مهارت و سرعت عمل هست که شما با کسب دانش کافی و یک مدت کار کردن هردو را می توانید به دست بیاورید. در شرایط وجود پاندمی بیماری کووید 19هم برگزاری و شرکت در این دوره ها سخت تر از پیش شده است.

مطالعه این مقاله
یونیت دندانپزشکی چیست ؟ معرفی و آشنایی با اجزای آن

بسته آموزشی دستیار دندانپزشک دنتال مد

آموزش های دستیاری دندانپزشکی که توسط گروه دنتال مد تهیه شده اند و برای شما به صورت آنلاین قابل دریافت هستند، چون زیر نظر دندانپزشک هستند، مطالبی کاملا کاربردی و دقیقا مواردی هستند که یک دستیار دندانپزشک نیاز به یادگیری آن ها دارد و شامل مطالب غیر ضروری که در کتاب های حجیم دستیاری وجود دارند نیستند. علاوه بر این شما با یک بار دریافت این مطالب همیشه به محتوای آموزشی دسترسی دارید و حتی می توانید در زمان های بیکاری خود از این آموزش ها بهره ببرید.

برای دریافت آموزش های دستیار دندانپزشکی کلیک کنید.

اما یک دستیار دندانپزشک واقعا به یادگیری چه مطالبی نیاز دارد؟

  • یک دستیار دندانپزشک قبل از هرچیزی باید با محیط مطب دندانپزشکی آشنا باشد و یونیت دندانپزشکی و نام قسمت های مختلف آن را بشناسد زیرا کارهایی از قبیل آماده سازی یونیت برای نشستن بیمار، تعویض کاورهای یکبارمصرف و ضدعفونی قسمت های مختلف یونیت، آماده سازی ساکشن، نصب ابزارهای مخصوص به شلنگ های یونیت و… بر عهده دستیار می باشد.
  • یک دستیار دندانپزشک نیاز دارد که دستگاه های مختلف مورد استفاده در مطب از جمله دستگاه لایت کیور، دستگاه آمالگاماتور، دستگاه رادیوگرافی و… را بشناسد و کاربرد هر یک و نحوه کار با این دستگاه ها را بلد باشد زیرا برای مثال تهیه ی آمالگام در زمان درخواست دندانپزشک، از کارهای دستیار می باشد که بنابراین باید کاربرد و نحوه کار با دستگاه آمالگاماتور را بداند.
  • یک دستیار دندانپزشک باید و باید اسامی تمامی ابزارها و وسایل روتین دندانپزشکی را بشناسد و بتواند آن ها را از هم تشخیص دهد، همچنین کاربرد آن ها را به صورت کلی بداند زیرا دستیار دندانپزشک موظف است قبل از شروع هر درمان، وسایل و ابزارهای مورد نیاز آن درمان را در سینی وسایل قرار دهد. علاوه بر این، در حین کار نیز ممکن است دندانپزشک از دستیار وسیله ای درخواست کند که در این صورت او می بایست آن وسیله را بشناسد تا بتواند آن را پیدا و به دندانپزشک تحویل دهد.
  • یک دستیار دندانپزشک ضروری است مواد مختلف مورد استفاده در دندانپزشکی را بشناسد و همچنین نحوه ی مخلوط کردن و تهیه ی آن ها را بلد باشد. زیرا یکی از وظایف مهم دستیار دندانپزشک، مخلوط و آماده سازی و تحویل مواد مورد استفاده در حین درمان به دندانپزشک می باشد.
  • یک دستیار دندانپزشک ماهر باید اصول تبادل و انتقال وسایل را بلد باشد تا بتواند به صورت صحیح و بدون ایجاد حادثه و خطر، ابزارها و وسایل را از دندانپزشک تحویل گرفته و یا به او تحویل دهد. همچنین باید شیوه صحیح هندلینگ برخی وسایل خطرناک را بداند مثل نحوه صحیح قرار دادن درپوش سرسوزن سرنگ تزریق دندانپزشکی و نحوه ی مدیریت زباله های تیز و برنده و…
  • یک دستیار دندانپزشک باید اسامی دندان ها و نحوه شماره گذاری آن ها را بداند. زیرا تکمیل پرونده از وظایف اوست. همچنین برای نوشتن پرونده، دستیار باید اسامی درمان ها و نام های اختصاری که برای آن ها به کار می رود، جهت های دندانی و… را نیز بلد باشد. به عنوان مثال وقتی دندانپزشک به شما بگوید درمان ریشه سه کاناله و پست و کور و روکش برای دندان 6 بالا چپ بیمار را در پرونده ثبت کنید، شما باید بدانید که هر یک از این موارد چگونه در پرونده نوشته می شوند.
  • یک دستیار دندانپزشک می بایست با اصول کنترل عفونت و استریلیزاسیون آشنا باشد، بداند هر کدام از ابزار و وسایل، دستگاه ها یا سطوح را چگونه باید گندزدایی یا استریل نماید و از دستگاه اتوکلاو چگونه باید استفاده کند. زیرا استریل کردن ابزارها و وسایل و برگرداندن هر یک از آن ها سر جای خود، گندزدایی سطوح و دستگاه ها و… نیز از وظایف مهم دستیار دندانپزشک می باشد.
مطالعه این مقاله
معرفی ابزارهای کشیدن دندان به همراه فیلم مراحل خارج سازی دندان

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما رو بیشتر با حرفه دستیار دندانپزشکی آشنا کنیم.روش های یادگیری و هر آنچه که باید یاد بگیرید پیش روی شماست. همیشه به دنبال یادگیری باشد و اطمینان داشته باشید دانسته هایتان روزی به کار شما خواهد آمد. به یاد داشته باشید هرگز بدون علاقه وارد کار و تخصصی نشوید. و همیشه قبل از ورود به یک تخصص درباره آن خوب تحقیق کنید. 

ما اینجا هستیم تا به شما درباره دستیار دندانپزشکی و آموزش و یادگیری آن به شما کمک کنیم. هر سوالی داشتید در نظرات از ما بپرسید و یا در واتساپ به شماره 09211054245 پیام دهید. کلیه آموزش ا توسط خانم دکتر نگین واعظی تهیه شده اند.

امیدواریم محتوای فوق به شما کمک کند تا با دیدی باز وارد حرفه دستیار دندانپزشک شوید.