زمان یادگیری دستیار دندانپزشکی چقدر است؟

دستیار دندانپزشکی یکی از مهارت های تجربی کوتاه مدت می باشد! یعنی شما دستیار کنار دندانپزشک را بدون نیاز به دانشگاه و گذراندن دوره های بلند مدت و یا سالانه ، می توانید براحتی در مدت زمان کوتاهی یاد بگیرید.

اگر در دوره های حضوری مثل دوره جهاد دانشگاهی یا فنی حرفه ای و غیره دستیار دندانپزشک شرکت کنید ، بسته به سرفصل های مختلفی که دارند بین 2 الی 3 ماه طول خواهد کشید.

اما موضوع صرفا زمان دوره دستیار دندانپزشک نیست، موضوع این است که آیا می شود در طی 2 الی 3 ماه واقعا دستیار دندانپزشکی را یاد گرفت؟

آیا می شود در زمان کوتاهی دستیار دندانپزشکی را یاد گرفت؟

یکی از کاربران ما ؛ ئیام دهده بودند و این سوال رو از ما پرسیده بوند :

دکتر دندانپزشک ، دستیار می خواستن، متاسفانه من دوره دستیاری رو نگذروندم . ولی دکتر گفتن اگه تجربی کار رو بلد باشید کافیه. میشه تو تایم کوتاه یادش گرفت؟

زمان یادگیری دستیار دندانپزشک مدت زمان دوره دستیار کنار دندانپزشک جهاد دانشگاهی

پاسخ :

اگر منظور از تایم کوتاه در حد یک هفته باشد! نخیر! شما در مدت یک هفته نمی توانید کل محتوایی که برای دستیار دندانپزشک نیاز است رو یاد بگیرید. و زمان یادگیری دستیار دندانپزشکی در شرایط ایده آل بین 2 تا 3 ماه می باشد. البته قدرت یادگیری شما و زمانی که در طی روز برای یادگیری صرف می کنید ، نیز یک فاکتور مهم می باشد.

در چنین شرایطی شما باید صرفا به مباحث مهم و کلیدی وارد شوید و سعی کنید این مباحث رو یاد بگیرید. و آن هم در صورتی که کلینیک و یا دندانپزشک ، شرایط شما را در نظر گرفته و پس از ورود به کار سعی در بهبود اطلاعات شما داشته باشد.و در ابتدای کار مشکلی با عدم تسلط کافی شما نداشته باشد که این خیلی مهمه! و به این ترتیب استرس کاری شما هم به میزان زیادی کاهش پیدا می کند. به قول معروف با ناشی بودن شما راه بیاد!

مباحث مهم و کلیدی آموزش دستیار دندانپزشک

اما مباحث مهم و کلیدی در آموزش دستیار دندانپزشک چیا هستند ؟ اگر شما نیز مانند کاربر بالا ، زمان یادگیری دستیار دندانپزشک خیلی کمی دارید ، می توانید برای شروع ، یادگیری مباحث زیر را شروع کنید :

  1. آشنایی با انواع دندانها ، شماره گذاری دندان ها و جهت های دندانی
  2. ثبت معاینات دندانی در پرونده بیمار و آشنایی با اصطلاحات درمان های دندانپزشکی
  3. آشنایی با ابزار و تجهیزات دندانپزشکی اعم از ابزارهای ماشینی و دستی
  4. آشنایی با انواع درمان های دندانپزشکی مثل درمان ریشه
  5. آشنایی با مواد دندانپزشکی مورد سافتاده در درمان های دندانپزشکی
  6. شناخت ست های دندانپزشکی

شما می توانید در مدت کم تر از 10 روز ، مباحث فوق رو یاد بگیرید.و وارد کار شوید. البته ممکن است برخی مطالب به دلیل نو بودن ، فرار باشند که به مرور زمان و با کار در محیط کلینیک یا مطب دندانپزشکی ، در ذهن شما تثبیت خواهد شد.

از چه طریقی دستیار دندانپزشکی را سریع یاد بگیریم؟

مسلما از طریق دوره های حضوری دستیار دندانپزشکی ، نمی توانید زمان یادگیری دستیار دندانپزشکی را کاهش دهید! چون ابتدا باید ببینید چنین دوره ای در حال حاضر در شهر شما وجود دارد یا نه؟ سپس در صورت وجود دوره دستیار کنار دنداپزشک ، باید ابتدا ثبت نام کنید و منتظر بمونید تا شرکت کنندگان دوره تکمیل شود. و سپس بین 2 الی 3 ماه بسته به سرفصل ها ، صبر کنید و مدام به جلسات برید که معمولا هفته ای 2 الی 4 جلسه ممکن است برگزار شود. و به این ترتیب زمان بسیار زیادی خواهد برد.

پس تنها راه شما این است که بصورت خودآموز دستیار دندانپزشکی را یاد بگیرید.

بدین منظور شما 3 راه بیشتر نخواهد داشت:

  1. خودتون از طرق پیج یا کانال یا جستجو در اینترنت ، مباحث مهم و کلیدی دستیار دندانپزشک را یاد بگیرید که خب که در این شرایط به دلیل پراکندگی محتوا ، ممکن است قدری سر در گم شوید.
  2. کتاب دستیار دندانپزشکی تهیه کنید، اما در نظر داشته باشید که کتاب ها سیاه سفید خواهند بود و شاید در درک بهتر ابزارها به مشکل بر بخورید.
  3. از بسته آموزشی دنتال مد استفاده کنید. این بسته توسط دندانپزشک تهیه شده و بصورت فصل بندی می باشد و از طرفی کلیه ابزارها نیز دارای تصاویر واقعی هستند. می توانید بسته را تهیه و ابتدا مباحث مهم گفته شده را شروع کنید و سپس در زمان مناسب و یا حین ورود به کار برای بهبود اطلاعات و افزایش تسلط تون ، سایر فصل ها را نیز بررسی کرده و یاد بگیرید. 

برای مشاهده اطلاعات بسته آموزش دستیار دندانپزشک بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

دوره جامع آموزش دستیار دندانپزشکی Dental assistant

حقوق دستیار دندانپزشک چقدر است؟

بگذارید اول کار به شما بگویم وارد حرفه ای نشوید که علاقه ای به آن ندارید. چرا که دچار استرس و فرسودگی شغلی خواهید شد.

از نظر ما ، در ابتدای ورود به مطب یا کلینیک دندانپزشکی بخصوص زمانی که هیچ تجربه ای ندارید ، صحبت از حقوق و مزایای بالا نکنید. چرا که شما نیازمند به کار و کسب تجربه دارید . بعد از اینکه تونستید مدتی کار کرده و تجربه کسب کنید و علاقه مند به ادامه دادن این مهارت بودید می توانید در مورد ارتقای حقوق و مزایا با مدیر و یا دندانپزشک تون صحبت کنید و حتی می توانید در صورت عدم توافق بدلیل اینکه تجربه و سابقه کافی کسب کردید به شرایط و کلینیک های دیگری فکر کنید.

اما با توجه به اینکه کلینیک ها و مطب ها مراکز خصوصی هستند ، لذا عمدتا میزان حقوق و مزایا توافقی است. و بسته به میزان لود بیمار کلینیک یا مطب، میزان تسلط و تجربه شما متفاوت خواهد بود. بیمه نیز در ماه های اول (مثلا 2 ماه) برقرار نمی شود تا زمانی که کلینیک از کار شما رضایت داشته و ادامه کار شما تایید شود. که در این صورت بیمه برای شما برقرار خواهد شد.