تکنسین داروخانه یا دستیار دندانپزشک کدام بهتر است؟

ورود به هر رشته ای ، صرف نظر از میزان درآمد ، در ابتدا به علاقه و روحیه ی شما بستگی دارد. اگر مشکلی با خون ، عمل جراحی و مواردی از این قبیل ندارید دستیار دندانپزشک می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. و اگر فردی اجتماعی هستید و تمایل دارید با افراد زیادی طی روز تعامل داشته باشید تکنسین داروخانه یا نسخه خوانی می تواند برای شما گزینه ایده آلی باشد. در ادامه مفصل به تکنسین داروخانه یا دستیار دندانپزشک کدام بهتر است بیشتر می پردازیم.

دستیار دندانپزشک چیست؟

دستیار دندانپزشک یا به انگلیسی Dental Assistant که با عناوین دیگری مانند نرس یا تکنسین دندانپزشک نیز شناخته می شود فردی است که به عنوان کمک یار دندانپزشک حین انجام فرایندهای درمانی در کنار او بوده و وظایفی از جمله آماده سازی بیمار و یونیت، آماده سازی و تحویل وسایل و مواد مورد نیاز، ضدعفونی و استریلیزاسیون وسایل و تجهیزات و… را بر عهده دارد.

این حرفه به خاطر ثبات شغلی ، ورود سریع به بازار کار، ارزش اجتماعی بالا و درآمد نسبتا خوب جزء مشاغل محبوب به شمار می آید. اما یک دستیار دندان پزشک علاوه بر این که باید خصوصیاتی چون انظباط، اخلاق و برخورد مناسب، دقت و حوصله ی زیاد داشته باشد،  باید از سطح بالایی از دانش و مهارت عملی نیز برخوردار باشد.

تکنسین داروخانه چیست؟

نسخه پیچ ،دارو یار ، دستیار داروساز ، تکنسین داروخانه ، نسخه خوان ، پراتیک یا کارمند داروخانه ، شخصی است که اقدام به نسخه پیچی در داروخانه می کند . برخی از آنها به صورت تجربی و برخی با گذراندن دوره های آموزشی وارد این شغل می شوند .

در اینجا به برخی از وظایف تکنسین داروخانه اشاره می کنیم که ممکن است همه یا بخشی از این وظایف را در داروخانه انجام دهد :

 • خواندن نسخه و جمع آوری اقلام دارویی تجویز شده
 • برقرای ارتباط محترمانه و موثر با بیمار و مراجعین
 • قیمت زنی دستی (برای نسخه پیچ های با سابقه) یا ثبت الکترونیکی دارو
 • حفظ نظم چیدمان اصولی و علمی داروها
 • انبارداری و ثبت موجودی و کمبود داروها
 • ارائه مشاوره در زمینه انواع وسایل بهداشتی و آرایشی
 • استفاده از روپورش با نصب پلاک مشخصات

روش یادگیری تکنسین داروخانه و دستیار دندانپزشک

فرقی نمی کند تکنسین داروخانه یا دستیار دندانپزشک را بخواهید یاد بگیرید. در هر صورت برای هر دوی این رشته ها مسیر یادگیری مشابهی وجود دارد.

 • می توانید بصورت تجربی یاد بگیرید. یعنی بدون دانش اولیه وارد محیط کار شوید و به مرور زمان و به کمک همکارانتان در مورد تکنسین داروخانه و به کمک دندانپزشک یا سایر دستیاران در مورد دستیار دندانپزشک یادگیری را شروع کنید.در آموزش تجربی تکنسین داروخانه یا دستیار دندانپزشک شما حتما باید از طریق آشنایی وارد کار شوید چرا که داروخانه و مطب های دندانپزشکی خصوصی هستند و معمولا به افراد با تجربه و یا آموزش دیده نیاز دارند. خب در این روش یادگیری شما قدری زمان بر خواهد بود.
 • شما می توانید در دوره های آموزشی حضوری تکنسین داروخانه یا دستیار دندانپزشک شرکت کنید. این دوره ها زمانی حدود 2 الی 4 ماه را شامل می شوند و معمولا هفته ای 2 الی 3 جلسه برگزار می گردد. 
 • از کتاب های موجود در بازار استفاده کنید. معایب کتاب ها بخصوص در مورد دستیار دندانپزشک، سیاه سفید بودن کتاب هاست .
 • بسته های آموزشی آنلاین یکی از روش های سریع و ارزان تر یادگیری می باشد. می توانید از آموزش نسخه خوانی داروخانه و آموزش دستیار دندانپزشک بصورت آنلاین و در زمان کوتاه استفاده کنید.

مقایسه درآمد

 • پرداخت حقوق برای دستیار دندانپزشک و تکنسین داروخانه ، عمدتا بر اساس قانون کار می باشد. و بعد از تثبیت ادامه روند کاری ، حق بیمه نیز برقرار می گردد.
 • با توجه به اینکه فعالیت داروخانه ها ممکن است بصورت شبانه روزی باشند ، در تکنسین داروخانه انعطاف دریافت حقوق بیشتر است. چرا که می تواند با افزایش شیفت و ساعت های کاری ، مبلغی به عنوان اضافه کار دریافت کند. و به این ترتیب افزایش درآمدی خواهد داشت.
 • برخی داروخانه ها ممکن است بصورت پاره وقت پذیرش نیرو داشته باشند مثلا فقط شیفت صبح،  که در این صورت ممکن است محاسبه درآمد بصورت تعداد ساعات کاری باشد.
 • در برخی موارد پرداخت حقوق دستیار دندانپزشک نیز ممکن است بدلیل تعداد شیفت های پایین ، بصورت ساعتی یا تعداد شیفت باشد. ولی در کل انعطاف و میزان حقوق تکنسین داروخانه بیشتر است.

ساعات کاری

 • ساعت کاری مطب و کلینیک های دندانپزشکی معمولا ثابت می باشد. صبح و عصر و به ندرت ممکن است شما در کلینیک های شبانه روزی شاغل شوید. بسته به مطب دندانپزشکی که در آن مشغول به کار خواهید شد حتی ممکن است فقط یک شیفت در روز مثلا عصر ها فعالیت کنید و به این صورت می توانید برای سایر ساعات روز ، برای زندگی شخصی تان برنامه ریزی کنید.
 • همانطور که در بند مربوط به درآمد نیز ذکر شد، داروخانه ممکن است متشکل از شیفت های صبح و عصر و شب باشد. لذا بسته به نوع داروخانه ای که در آن مشغول به کار خواهید شد ساعات کاری متفاوت و حتی گردشی خواهید داشت.

میزان سختی کار

از نظر من میزان سرپایی در پرسنل داروخانه بیشتر است چون به دلیل مراجعه کننده های زیاد، مجبور هستید بیشتر ساعات روز به مراجعین داروخانه خدمات ارائه دهید. لذا از نظر نویسنده ممکن است خستگی بیشتری نسبت به دستیار دندانپزشک داشته باشید.

 در دستیار دندانپزشک شما با خون و ترشحات بیمار سر و کار دارید و این یک ممکن است یک نوع سختی کار برای دستیار دندانپزشک محسوب می شود. شما باید در انتها کار ، نسبت به استریلیزاسیون محیط و ابزارهای دندانپزشکی اقدام کنید. زمان مراجعه و پرونده بیماران را تنظیم نمایید. در کنار دندانپزشک حضور داشته و ابزار و وسایل درخواستی ایشان را در حین انجام کار فراهم نمایید. 

نکنته بسیار حائز اهمیت این است که اگر با دیدن خون ، جراحات مشکل دارید ، به سراغ دستیار دندانپزشک نروید چون ممکن است باعث تضعیف روحیه و علاقه شما شود.

دوره جامع آموزش دستیار دندانپزشکی Dental assistant

بازار کار

مطب های دندانپزشکی و داروخانه عمدتا مراکز خصوصی هستند لذا آزمون های مشابه آزمون های استخدام دولتی ندارند. با صرف نظر مباحث مربوط به سابقه کار، کافیه شما در حیطه مورد نظر ، چه تکنسین داروخانه و چه دستیار دندانپزشک اطلاعات خوبی داشته باشید و این برای ورود به کار کفایت می کند.

اما بدلیل اینکه تعداد داروخانه ها هر روز بیشتر می شود و در داروخانه ها تعداد پرسنل بیشتر از یک مطب دندانپزشکی است بالطبع نیاز بازار به تکنسین داروخانه بیشتر از دستیار دندانپزشک خواهد بود.

ولی بازار کار کلی هر دو رشته، آنچنان زیاد نیست. و این مورد یعنی کمبود بازار کار در همه رشته ها صدق می کند. و به دستیار دندانپزشک و تکنسین داروخانه ختم نمی شود.چه بسا افراد زیادی هستند که با مدارک دانشگاهی ، هنوز درجایگاه های شغلی اختصاصی رشته خودشان شاغل نیستند. و چون زمان و هزینه یادگیری مهارت هایی چون تکنسین داروخانه و دستیار دندانپزشک ناچیز می باشد. لذا حتی اگر در کوتاه مدت اشتغال نداشته باشید چیزی از دست نخواهید داشت. من همیشه میگم داشتن مهارت خیلی بهتر از نداشتن آن است.

اگر مهارت داشته باشید ممکن است روزی صاحب شغل درآن مهارت شوید اما اگر نداشته باشید این اتفاق هرگز نخواهد افتاد.

مدت زمان یادگیری

در هر دوی مهارت ها یعنی تکنسین داروخانه یا دستیار دندانپزشک، شما می توانید در طی 2 الی 3 ماه به تسلط مطلوبی برسید که می توانید با این تسلط وارد حرفه مورد نظر شوید.مثل تمام مهارت های دیگر ، بخش مهمی از مهارت را در محیط کار فرا می گیرید. که این زمان نیز بسته به میزان علاقه ، توان یادگیری و البته زمانی که صرف یادگیری می کنید ممکن است کم یا زیاد شود.

سخن پایانی

هر دو مهارت یعنی نسخه خوانی داروخانه و دستیار دندانپزشک رو مقایسه کردیم ، از نظر درآمد نسخه خوانی انعطاف بیشتری دارد و شاید برای برخی افراد پرستیژ کاری بالاتری داشته باشد. اما دستیار دندانپزشک سرپایی کمتر ، انعطاف زمان کاری بیشتری را برای شما فراهم می کند. و سخن آخر این که بستگی به علاقه و روحیه شما خواهد داشت که وارد کدام حرفه شوید.

حتما بخوانید : بسته آموزشی نسخه خوانی داروخانه